Práce

Práce Brniště

Plant Controller (dry)

název pozice: Plant Controller (dry)

místo práce: Brniště / Liberecký kraj / Česká republika

popis pozice

Profil společnosti:
Zprostředkováváme inzerce pro klienta, kterým je Provimi Pet Food Europe - komplex 9 pet food výrobních závodů v rámci 7 zemí zásobující všech TOP 10 nejvýznamnějších řetězců po celé Evropě. Společnost Provimi Pet Food CZ s.r.o. je certifikovaným výrobcem suchých a konzervovaných krmiv pro psy a kočky, splňuje náročné mezinárodní standardy (ISO, IFS, HACCP, externí audity zákazníků …) a je vedoucí společností na českém trhu, zákazníkům nabízí specielně vlastní a privátní značky.

Náplň práce:
Responsibilities:
CAPEX: Inputs to Lotus notes, payback calculation, monitoring and reporting of actual status
MONTHLY CLOSING: Preparation of monthly material consumption, produced tons statistics, supervision of stock takings
REPORTING: Production KPI’s, can a kg balances, production costs commentary, Top shape for factories
PLANT CONTROLING: ABC costing for Transfer Prices, planning, reporting, analysing and optimizing of production and material costs, support of plant managers, responsibility for Navision production module maintenance and set up
PLANT ASSET MANAGEMENT: Methodological supervision of stock taking, check of results, car fleet management, control of effective and efficient usage of company property
SUPPLIERS: Monitoring of conditions (volumes, unit prices, payment terms), change request management, master data management in Navision/Probus, payment priorities
PROJECTS: Participation on projects
ANALYSIS: Production and material costs related, supply chain cosi

požadujeme

Skills required:
University degree education, 2 years experiences in controlling/finance department, knowledge of ABC/production casting, experience with production unit welcomed, experience with international environment welcomed, MS Office (advanced Excel, Access welcomed), fluent English required / knowledge of German welcomed, knowledge of MS Navision/ProBus welcomed, knowledge of accounting standards and tax legislativ, driving licence.
Personal qualities:
Communication / Assertiveness / Team player / Preciseness and ability to complete tasks / Stress resistance / Time flexibility / Ability to drive more projects simultaneously / Ability to manage indirect subordinates / Logical thinking / Sense of humor / Responsibility, transparency and integrity.

nabízíme

Full time job available immediately, stable employment, support of prosperous multinational company, corresponding to position salary, company benefits (meal tickets, pension, training courses, seminars etc.).

Místo práce: Brniště

Termín nástupu: Ihned

název firmy

JOBSYSTEM s.r.o.

obor

Finance a ekonomika

PRO ODPOVĚĎ NA TUTO POZICI, PROSÍM POUŽÍVEJTE POUZE e-MAILOVOU ADRESU esvobodova@jobsystem.cz.